Gen-Z

2016 yılında HPE nin yeni ve gelecek teknolojilerini Dünyanın her yerinden gelen Partner’ları ile paylaştığı Technology Solution Summit’e katılmıştım. Isveç’teki bu 5 günlük etkinlikte neredeyse her session’da geleceğin teknolojisi Gen-Z den bahsediliyor ve ilk ürünün 2020 yılında çıkacağından söz ediliyordu.

O günden beri Gen-Z’yi takip ediyor, eğitimlerimde de bu teknolojiyi aktarmaya çalışıyordum. 2020 geldi ve 14 Şubat’da Gen-Z Core Specification Ver.1.1 yayınladı.

Öncelikle Nedir Bu Gen-Z ?

Bidiğiniz gibi bilgisayar donanım dünyasında veri iletişimi PCI veri yolu dediğimiz kanallar üzerinden sağlanıyor, tam bu teknoloji oturmaya başladı CPU/Memory/GPU PCI Cardlar arasındaki veri yolu sorunları ortadan kalkmaya başladı derken ,

AMD, ARM, Broadcom, Cray, Dell EMC, Hewlett Packard Enterprise, Huawei, IDT, Micron, Samsung, SK hynix, ve Xilinx ‘in aralarında bulunduğu 12 üretici bir araya geldi (şu anda sayıları 50’yi geçti)

özetle datanın memory’e direk erişimi için mevcut veri yolu teknolojisini değiştirerek bir interconnect dizayn etmeye başladılar. Mevcut durumda bildiğiniz gibi bir sunucuda adreslenebilecek memory adedi cpu memory kanal sayısı ile sınırlı. Bu sınır Gen-Z tarafında 2 üzeri 64kb olarak iletiliyor.

DellEMC Blade Mimarisinde yeni duyurduğu MX Kinetic Chassielerin Gen-Z Ready olduğunu iletmişti.

Gelecek teknolojide CPU,Memory,GPU gibi kaynaklarımızı DataCenterımıza konumlandırdığımız Gen-Z Switch üzerinde sonladıracağız görünüyor

Bundan sonraki yazılarımızda Gen-Z ile birlikte gelen Memory Adresleme, Network tarafındaki değişikliklere bakacağız.

Gelecek Heyecan Verici 🙂

0 0 votes
Article Rating