Open Compute Network Card

Bugün sizlerle, uzun yıllardan beri araştırma geliştirme çalışmalarını sürdüren Open Compute proje grubunun geçen haftalarda duyurulmaya başlanan yeni server aileleri üzerine kullanımına başlanan OCP Network kartından bahsedeceğim

OpenCompute

Open Compute Project

2009’da Facebook katlanarak büyümeye devam ederken devasa veri akışını karşılamak aynı zamanda da maliyetleri ve enerji tüketimini kontrol etmek için altyapısını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini fark etti.

İşte o zaman Facebook, dünyanın enerji açısından en verimi veri merkezini tasarlamak için bir proje başlattı, küçük bir mühendis ekibi 2 yıl boyunca sıfırdan tasarlayıp inşa ederek, yazılımlar, sunucular, kabinetler, güç kaynakları ve soğutma ürünlerini geliştirdi. O çalışmanın sonucunda Prineville, Oregon’daki Şirketin önceki tesislerine göre %38 daha fazla enerji verimliliği ve %24 daha ucuz devasa datacenter ortaya çıktı.

Facebook’un 2011 yılında tasarımlarını kamuoyu ile paylaşmasının ardından Intel, Rackspace, Goldman Sachs ve Andy Bechtolsheim ile birlikte Open Compute Projesini başlattı. Beş üye, donanım alanında, açık kaynaklı yazılımlarda gördüğümüzle aynı türden yaratıcılığı ve işbirliğini ortaya çıkaracak bir hareket yaratmayı hedeflemişti.

Daha sonra bu proje grubuna çok sayıda üretici katılarak farklı alanlarda onlarca proje geliştirdiler ve geliştirmeye devam ediyorlar. Server tarafındaki projelerden bir tanesi ise OCP Network interface projesiydi.

OCP Network Interface

Bu projenin 3.0 versionu ve yeni nesil işlemciler ile birlikte , DellEMC tarafında 15.Generation, HPE tarafında Gen10 Plus modellerinde OCP Network kart seçenekleri kullanılmaya başlanıldı. Sadece HPE ve DellEMC değil diğer server üreticileride son ürünlerinde yeni nesil işlemciler ile birlikte OCP network card seçeneklerini sunmaya başladı.

OCP Network kartın özelliklerine kısaca bakacak olursak,

1Gb’dan 200Gb’a kadar network hızı

Özellikle HPC tarafındaki düşük gecikme ile yüksek bant genişliği ihtiyaçlarının bir kısmını infiniband kullanmadan ethernet ile çözümlemek mümkün olacak gibi görünüyor

Marka, Model bağımsız destekleme

Açık sistem bir teknoloji olması nedeni ile satın aldığımız OCP Network kartını marka bağımsız istediğimiz server üzerinde kullanabileceğiz

Hot-Plug takılıp çıkarılma

Kolay çıkarılıp takılmasının yanında sunucu çalışıyorken OCP Network kartını değiştirmek mümkün olacak

https://www.opencompute.org/projects web sitesi üzerinden geliştirilen projeleri incelemenizi tavsiye ediyorum. Sizler için zaman zaman projeleri inceleyip yorumlarımı paylaşmaya devam edeceğim.

Gelecek heyecan verici.

**Açık Kaynaktan söz ederken https://acikkaynakfikirler.com ‘u hatırlamazsak olmaz , bu siteyi de mutlaka takip etmenizi ve hazırlanmış mükemmel eğitimlerden faydalanmanızı tavsiye ederim.

5 2 votes
Article Rating