VSphere Lifecycle Manager ile 1 Click Update

VSphere Esxi güncelleme çalışmaları öncesinde bu version için acaba hangi ISO ile firmware güncellememiz gerekir, acaba hangi komponentlerin güncellenmesi gerekiyor gibi soruları cevaplamamız, güncelleme sırasında OS güncellemesi ile birlikte ayrıca Firmware güncellemesi sürecini de ilerletmemiz gerekir, HCI ortamları kullanıyorsak bu işlem çok daha rahat hatta 1 click , Peki klasik mimari altyapımızda bu işlemi 1 click ile yapabilir miyiz?

Bugün sizlerle, VSphere7 ile birlikte gelen yeniliklerden Lifecycle Manager ile HPE Synergy üzerinde çalışan Esxi hostlarımızın işletim sistemi güncellemelerini yaparken aynı anda firmware güncellemelerini de nasıl yapabiliriz? Bu konuda bilgi vereceğim.

Gereksinimler

Bu işlem için ilk olarak HPE OneView for VMware vCenter ovf download edip kurmamız gerekiyor. Aşağıdaki tabloda desteklenen Oneview (Composser) ve Vcenter versionlarını görebiliriz. Biz Vsphere 7.0 ile gelen LCM’i kullanacağımız için Synergy Composser versionumuz’un desteklediği HPE OneView for VMware vCenter 10.1 ile devam edeceğiz.

https://myenterpriselicense.hpe.com adresinden kullanacağınız versiona ait ovf download edebilirsiniz

1Kurulum,

Download ettiğimiz ovf file import ederek software kurulumunu yapıyoruz, Kurulum sırasında vereceğimiz IP ve sonrasında ilk login olurken erişim için parola oluşturmamızı isteyecek. Basit bir kurulumu olduğu için detaylandırmaya gerek duymadım. Kurulum sonrası verdiğimiz hostname için dns kaydı oluşturulmalı.
Default User: Admin

2- vCenter Ekleme

Kurulumu tamamlanan uygulama üzerinde Add vCenter seçeneği ile vCenter’ı ekliyoruz.

Bu işlem tamamlandığında. vCenter üzerinde Oneview for vCenter plugin görünür olacak.

** Kurduğumuz software için verdiğimiz IP ve FQDN dns kayıtlarının tamamlanmış olması önemli.

3- Certification Ekleme

vCenter eklerken vCenter Certification otomatik olarak Oneview for vCenter’a eklenecek, karşılıklı trust için software’den export edeceğiniz root Certificate vCenter’a eklenmesi gerekiyor

Aşağıdaki adımlar ile software üzerinden sertfikayı export ediyoruz.

Export ettiğimiz sertifikayı vCenter’a ekliyoruz.

4- Synergy Ekleme

vCenter üzerinden Oneview Credentials Menüsü altından hostlarımızın çalıştığı Synergy Frame’leri ekliyoruz.

5- SPP Register Etme

Synergy Composser’a upload ettiğimiz firmware bundle ISO artık vCenter üzerinden görünmeye başladı. vCenter LCM tarafından kullanılabilmesi için Register işlemini yapıp oneview konfigürasyon tarafını tamamlamış oluyoruz.

6- Baseline Oluşturma

Artık vCenter üzerinden OS patch geçerken firmware güncellemesi yapmak için herşey hazır, update için kullanacağımız image hazırlamak için,

vCenter Cluster üzerinde Updates/Manage With a Single Image seçeneğini seçiyoruz.

Kullanacağımız SPP, OS Update ISO ve Vendor Addon seçmek için Setup Image seçeneğini seçiyoruz.

Seçimlerimizi yapıp Save seçeneğini tıkladığımızda, seçtiğimiz Firmware ve OS patch ve cluster üzerindeki hostlarımız arasında karşılaştırma yapılır ve update yapılabilecek komponentler gösterilir.

Oluşturduğumuz Image seçip Remedite All Seçeneğini seçtiğimizde image içerisindeki OS ve firmware güncellemesi tetiklenmiş olacak.

Bu işlemi LCM üzerinden hostları tek tek seçerek veya cluster’a uygulayıp DRS yardımı ile hostların tek tek maintenance moda alınıp yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde HCI ortamlarının sunduğu 1 Click Update rahatlığını klasik mimarilerde kazanmış olabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating