Data Center Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı ?

Genel geçer düşünce Datacenter 24 derece sıcaklığı geçmemeli , çok kez iklimlendirme sistemleri arızaları sonunda datacenterdaki cihazların kapandığı ile karşılaştım. Biz 24 derece diye uygularken , Server Speclerini incelediğimizde, çalışma sıcaklığının 35 dereceye kadar kabul edilebildiğini görüyoruz, bu değer bana biraz yüksek geldi. Altında yatan nedeni biraz araştırma gereği duydum.

ısınan bilgisayarı vantilatörle soğutmak - uludağ sözlük
Bu gözler ML350 Sunucu kapağını açıp Vantilatör ile soğutmaya çalışanı da gördü 🙂

Öncelikle bu konu ile ilgili ASHRAE adında bir standart var, datacenter ürünleri üreticileri ürünlerinin iklimlendirme gereksinimlerini bu standart ile açıklıyor. Hatta HPE her nesil ürün ailesi için genişletilmiş “ortam sıcaklık yönergeleri yayınlıyor” Bu yönergede her ürünü hatta her komponenti için önerilen sıcaklık değerlerini ASHRAE’e göre açıklıyor.

Örneğin, bazı server Modelleri ASHRAE A3 bazı modeller ise ASHRAE A4 standardına uyum sağlıyor.

Aynı şekilde Synergy 480 Gen10 Compute Node üzerinde Intel 5122 Proccessor Kullanırken ASHRAE A4 standardına göre iklimlendirme uygunken aynı sunucu üzerinde Intell 6144 Proccessor kullanırsak ASHRAE A3 standadına göre iklimlendirme yapılması gerekiyor.

Bu konudaki diğer mesele ise, Islak ve Kuru termometre değeri.

Aşağıdaki tabloda ASHRAE standartlarına göre IT Ekipmanlarının çalışması önerilen sıcaklık değerleri verilmiş. Endüstri standardındaki server ve storage ürünlerimiz için A3 ve A4 Standardını referans almamız gerekiyor.

yazımın başında paylaştığım Server Spec’deki önerilen 35 derece sıcaklık değeri, kuru termometre değeridir. İklimlendirme sistemlerinin kullandığı ıslak temometredeki değeri ise 24 dereceye denk geliyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-1024x210.png

Sonuç olarak biz yine doğru bildiğimiz gibi Data Center’larımızdaki iklimlendirme sistemlerimizi 24 Dereceye ayarlamamız öneriliyor.

Umarım faydalı olmuştur.

5 3 votes
Article Rating