HPE Synergy ve Firmware Güncelleme – 2

Herkese Merhaba,

Bugün sizlerle HPE Synergy Platformu firmware güncellemeleri hazırlıkları yaparken kullanabileceğiniz bazı linkler paylaşıp güncelleme çalışması yaparken izleyeceğimiz adımlar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Daha önce Hpe Synergy platformu kısa açıklaması ve firmware güncelleme için bir yazı paylaşmıştım. Buradan okuyabilirsiniz.

Firmware güncelleme çalışması sırasında bir önceki yazımda da ilettiğim gibi bir sıralamayı takip etmemiz gerekiyor. Bu yazımda da bu sıralamayı yenilerken versiyon uyumluluklarını kontrol edeceğimiz linkleri ve detay bazı bilgiler paylaşacağım

1- Composser – Oneview

Güncelleme işlemine composser ile başlıyoruz, Her versiyondan son yayınlanan veya istediğimiz yeri versiyona geçiş yapamıyoruz. Bu nedenle, aşağıdaki linkten mevcut Composser versiyonumuzu kontrol edip, geçebileceğimiz yeni versiyonları görüntülüyoruz.

Bu tabloda hedef versiyonlarının bazılarında * işareti görmeye başlayacağız, örneğin aşağıdaki tabloda 5.4 yanında *(yıldız) işaretini görebilirsiniz. HPE bazı versiyonlarında mimari değişiklik yaptığı için update senaryolarını kolaylaştırmak için bazı versiyonlarda bu şekilde milestone versiyonlar belirleyecek. 5.4 Versiyonda standby composser güncelleme sırasındaki beklemede mimari değişiklik yaptı. Daha önceki versiyonlarda bu tür mimari değişikliklerde ara versiyonlar yayınlıyordu ve update senaryolarını işletmek daha zor oluyordu.

https://techhub.hpe.com/eginfolib/synergy/sw_release_info/Upgrade_Table.html

Bu tablo HPE’nin update sırasında referans almamızı önerdiği tablo eğer tabloda olmayan bir ara versiyon kullanıyorsak veya HPE’nin şiddetle tavsiye ettiği gibi, aşağıdaki linkten download edebileceğimiz HPE OneView Update Readiness Checker uygulaması ile uyumluluk kontrolü yapabiliriz

https://support.hpe.com/hpsc/swd/public/detail?swItemId=MTX_95afd2ef59b94541960c77170d

2- Inteconnect Modülleri FLMStorage Modülleri

İkinci olarak aslında kullanıyorsak image streamer güncelleme yapılması gerekiyor, bu komponenet içinde ilk adımdaki tablolar kullanılabildiği için tekrarlamak istemiyorum.

Oneview tarafından yönetilen Inteconnect modüllerin güncelleme işlemlerini yapıyoruz. Bu işlemin nasıl yapıldığını bir önceki yazımda paylaşmıştım. Synergy tarafında Virtual Connect modüller için ayrı bir firmware dosyası yok , Frame üzerindeki Sunucu/VC Modüle, FLM, ILM komponenetlerini SPP ile update ediyoruz

Aşağıdaki linkten erişeceğimiz tablodan composser versiyonumuz için önerilen SPP Seçiyoruz. Bu tablodan ayrıca kullandığımız versiyonların end-of-support tarihlerinide görebiliriz.

https://techhub.hpe.com/eginfolib/synergy/sw_release_info/index.html

3- Oneview tarafından yönetilmeyen interconnect modülleri

Synergy tarafında frame üzerindeki Brocade SAN switch FOS versiyonunda Composser ile uyumlu olması gerekiyor, aşağıdaki linkten seçtiğimiz composer’a uygun FOS versiyonunu tespit ediyoruz.

Sahada yaşadığım bazı sorunların nedenleri bu FOS – Composser versiyon uyumsuzluğundan kaynaklandığını görmüştüm, uyumluluğa dikkat etmenizi öneririm.

https://techhub.hpe.com/eginfolib/synergy/sw_release_info/C.5.4_IS.5.4.html

Aşağıdaki linkten uygun olan FOS versiyonu download ediyoruz.

https://support.hpe.com/hpesc/public/km/product/1008616198/Brocade-Fibre-Channel-SAN-Switch-Module-for-HPE-Synergy?ismnp=0&l5oid=1008525707#t=DriversandSoftware&sort=relevancy&layout=table&numberOfResults=25&f:@kmswsoftwaretypekey=[swt8000029,swt8000193]

4- Sunucular

VC modülleri güncellerken kullandığımız SPP ile sunucuları güncelleyebiliriz.

Bu adım son adım olsa da, asıl konu burada başlıyor,  aşağıdaki linkten eğer vmware kullanıyorsak, esxi versiyona göre hangi SPP seçmemiz gerekiyor buna bakıyoruz.

https://techhub.hpe.com/eginfolib/synergy/sw_release_info/VMware_Support.html

Özetle, update sırası önce Composser, Sonra VC modüller ve en son sunucular olarak olsada, hangi versiyona geçeceğimiz Esxi versiyonu karar veriyor.

Bu nedenle öncesinde Esxi versiyon belirledikten sonra diğer komponentlerin versiyonlara karar vermemiz gerekiyor.

Sorunsuz güncellemeler dilerim 🙂

5 1 vote
Article Rating